Vishay/Dale RNC50H2342BSBSL
RNC50H2342BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2342BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2342BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2342BSBSL
QUANTITY
RNC50H2342BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2342BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2342BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2342BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2342BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2342BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2342BSBSL
IC CHARGE MGMT NICD/NIMH 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 11K OHM 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 146VC DO204AC datasheet.pdf
OSC XO 1.163MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 190MA 3.6 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 25C BRAID 300V datasheet.pdf