Vishay/Dale RNC50H2370BSB14
RNC50H2370BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2370BSB14
Brief Description
RES 237 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2370BSB14.pdf
Availability of RNC50H2370BSB14
QUANTITY
RNC50H2370BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2370BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2370BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2370BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2370BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2370BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2370BSB14
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 100V 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
RELAY TIMER DPST .1SEC-10M 24VDC datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
TQFP-100 TO DIP-100 SMT ADAPTER datasheet.pdf
TRIMMER 250 OHM 0.5W TH datasheet.pdf