Vishay/Dale RNC50H2371DSRSL
RNC50H2371DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2371DSRSL
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2371DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2371DSRSL
QUANTITY
RNC50H2371DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2371DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2371DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2371DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2371DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2371DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2371DSRSL
IC MUXIT PLL FREQ MULT 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 150V 1111 datasheet.pdf
C/A 62.5/125UM,ZIPST,MTRJ 5M1 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 100V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf