Vishay/Dale RNC50H2372BRBSL
RNC50H2372BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2372BRBSL
Brief Description
RES 23.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2372BRBSL.pdf
Availability of RNC50H2372BRBSL
QUANTITY
RNC50H2372BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2372BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2372BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2372BRBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2372BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2372BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H2372BRBSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf