Vishay/Dale RNC50H23R7FSR36
RNC50H23R7FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H23R7FSR36
Brief Description
RES 23.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H23R7FSR36.pdf
Availability of RNC50H23R7FSR36
QUANTITY
RNC50H23R7FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H23R7FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H23R7FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H23R7FSR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H23R7FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H23R7FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H23R7FSR36
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 25 OHM 1000W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CABLE 8POS datasheet.pdf