Vishay/Dale RNC50H2400BSB14
RNC50H2400BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2400BSB14
Brief Description
RES 240 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2400BSB14.pdf
Availability of RNC50H2400BSB14
QUANTITY
RNC50H2400BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2400BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2400BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2400BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2400BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2400BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2400BSB14
TERM FORK VINYL INS LOCK #8 YLW datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V 60A CHASSIS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG .100 4POS datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK REFILL PK 3/16"-6"BLK datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 1W LEADS datasheet.pdf