Vishay/Dale RNC50H2402BSB14
RNC50H2402BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2402BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2402BSB14.pdf
Availability of RNC50H2402BSB14
QUANTITY
RNC50H2402BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2402BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2402BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2402BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2402BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2402BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2402BSB14
FIXED IND 3.3NH 600MA 120 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLN 3/16" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LIN W/SPR VSR 20-TQFN datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-6V 198W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JFET N-CH 50MA 300MW MCPH3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 1% 15W datasheet.pdf