B&K Precision CT2075-10-0
CT2075-10-0 picture photo
Mfg. Part Number
CT2075-10-0
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
LEAD 4MM BANANA PJ SILIC 0.75 10
Datasheet Download
CT2075-10-0.pdf
Availability of CT2075-10-0
QUANTITY
CT2075-10-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2075-10-0
Internal Part NumberEIS-CT2075-10-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single
2nd ConnectorBanana Socket (Jack), Single, Sheathed
Cable Length4.0" (101.60mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating12A
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2075-10-0
Related LinksCT207, CT2075-10-0 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2075-10-0 Details Description
Related parts for CT2075-10-0
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO213AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11.3A DPAK datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC MEMS MOTION SENSOR 16-LGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 5MM 6.14" datasheet.pdf
CAB ASSEMBLY 6 SCAPC&LCUPC 700' datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf