Vishay/Dale RNC50H2491DSRSL
RNC50H2491DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2491DSRSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2491DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2491DSRSL
QUANTITY
RNC50H2491DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2491DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2491DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2491DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2491DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2491DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2491DSRSL
IC MPU Z180 10MHZ 68PLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 9.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf