Vishay/Dale RNC50H2491FRR36
RNC50H2491FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2491FRR36
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2491FRR36.pdf
Availability of RNC50H2491FRR36
QUANTITY
RNC50H2491FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2491FRR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H2491FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2491FRR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H2491FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2491FRR36 Details Description
Related parts for RNC50H2491FRR36
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES 184 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS .050" VERT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf