| Internal Part Number | EIS-XC4VLX40-10FF1148I | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array) | |
| Series | Virtex®-4 LX | |
| Number of LABs/CLBs | 4608 | |
| Number of Logic Elements/Cells | 41472 | |
| Total RAM Bits | 1769472 | |
| Number of I/O | 640 | |
| Number of Gates | - | |
| Voltage - Supply | 1.14 V ~ 1.26 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |