Vishay/Dale RNC50H2492BSR36
RNC50H2492BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2492BSR36
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2492BSR36.pdf
Availability of RNC50H2492BSR36
QUANTITY
RNC50H2492BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2492BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H2492BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2492BSR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H2492BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2492BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H2492BSR36
DIODE TUNING SS 200V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOD COVER 12POS BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 328.125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf