Vishay/Dale RNC50H2493BSBSL
RNC50H2493BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2493BSBSL
Brief Description
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2493BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2493BSBSL
QUANTITY
RNC50H2493BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2493BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2493BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2493BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2493BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2493BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2493BSBSL
TERM BLOCK DIN 35 HEX-SCKT BG datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING 13POS SNGL .350 SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 DBL R/A PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A M12 datasheet.pdf
ULTRAFIT VERT 30 AU PLATED NAT datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf