Vishay/Dale RNC50H24R3BSB14
RNC50H24R3BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H24R3BSB14
Brief Description
RES 24.3 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H24R3BSB14.pdf
Availability of RNC50H24R3BSB14
QUANTITY
RNC50H24R3BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H24R3BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H24R3BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H24R3BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H24R3BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H24R3BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H24R3BSB14
TVS DIODE 60VWM 107VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OUTLET IEC320 C13 SNAP 6.3MM TRM datasheet.pdf
IC REG ISOLATED +/-5V 0.2A 12SOP datasheet.pdf
SWITCH SELECTR LATCH 1X90 FRM L datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT CRIMP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3054-C datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf