Vishay/Dale RNC50H2523BSRSL
RNC50H2523BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2523BSRSL
Brief Description
RES 252K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2523BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2523BSRSL
QUANTITY
RNC50H2523BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2523BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2523BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)252k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2523BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2523BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2523BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2523BSRSL
TRANSF TELE 600:600CT 80MADC datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 4A TO220FP datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 48FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
OSC CRO 0805-0815 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES 133 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf