Vishay/Dale RNC50H2550FSRSL
RNC50H2550FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2550FSRSL
Brief Description
RES 255 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2550FSRSL.pdf
Availability of RNC50H2550FSRSL
QUANTITY
RNC50H2550FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2550FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2550FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2550FSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2550FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2550FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2550FSRSL
CONDITIONER SGNL RAIL MNT AC/DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 26POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 178 TYPE A 18POS datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 40MM RND 24.3MM datasheet.pdf
LED LIGHT BAR STD 3000K 12" ALUM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TRANSF .875 OHM SINGL GATE DRIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT PIN datasheet.pdf