Vishay/Dale RNC50H2553BSBSL
RNC50H2553BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2553BSBSL
Brief Description
RES 255K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2553BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2553BSBSL
QUANTITY
RNC50H2553BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2553BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2553BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2553BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2553BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2553BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2553BSBSL
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7A DPAK datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONTROL ACCESS CURRENT TRNSFRMR datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28-UQFN datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf