Vishay/Dale RNC50H2553FSRSL
RNC50H2553FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2553FSRSL
Brief Description
RES 255K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2553FSRSL.pdf
Availability of RNC50H2553FSRSL
QUANTITY
RNC50H2553FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2553FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2553FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2553FSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2553FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2553FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2553FSRSL
MEMORY CARD FLASH 30GB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4-LEVEL GRN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT CRIMP PIN datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 40POS VERT GOLD datasheet.pdf
TRIAC 800V 4A datasheet.pdf
CONN CIC TOP 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
24P MINI UMNL HDR W/O DH AU datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf