Vishay/Dale RNC50H2581BSB14
RNC50H2581BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2581BSB14
Brief Description
RES 2.58K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2581BSB14.pdf
Availability of RNC50H2581BSB14
QUANTITY
RNC50H2581BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2581BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2581BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2581BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2581BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2581BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2581BSB14
CABLE TIE MINI FR BLK 8.0" datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI GUITAR POT datasheet.pdf
CABLE DB9 FEMALE/MALE 6' datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.8-24V 72W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf