Vishay/Dale RNC50H2613BSBSL
RNC50H2613BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2613BSBSL
Brief Description
RES 261K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2613BSBSL.pdf
Availability of RNC50H2613BSBSL
QUANTITY
RNC50H2613BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2613BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2613BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2613BSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2613BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2613BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2613BSBSL
RES 43 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER LI-ION 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330 OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SPLICE IN-LINE CRIMP RED TIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf