Vishay/Dale RNC50H2642DSRSL
RNC50H2642DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2642DSRSL
Brief Description
RES 26.4K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2642DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2642DSRSL
QUANTITY
RNC50H2642DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2642DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2642DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2642DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2642DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2642DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2642DSRSL
RES 18K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf