Vishay/Dale RNC50H2672FSR36
RNC50H2672FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2672FSR36
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2672FSR36.pdf
Availability of RNC50H2672FSR36
QUANTITY
RNC50H2672FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2672FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H2672FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2672FSR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H2672FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2672FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H2672FSR36
IDC CABLE - AKC34B/AE34M/APK34B datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf