Vishay/Dale RNC50H2673BSB14
RNC50H2673BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2673BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2673BSB14.pdf
Availability of RNC50H2673BSB14
QUANTITY
RNC50H2673BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2673BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2673BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2673BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2673BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2673BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2673BSB14
BUZZER 4.0KHZ 1-20V 80DB PCB datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD LP 24SOIC datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 6CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
LED SUPP CC BUCK 2-56V 1.2A 7DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG11 14AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.19A 305 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf