Vishay/Dale RNC50H2701BSB14
RNC50H2701BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2701BSB14
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2701BSB14.pdf
Availability of RNC50H2701BSB14
QUANTITY
RNC50H2701BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2701BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2701BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2701BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2701BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2701BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2701BSB14
LED WARM WHITE DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC TXRX REGISTERED 8-BIT 24-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 3% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 162V 40KA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf