Vishay/Dale RNC50H2740FSRSL
RNC50H2740FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2740FSRSL
Brief Description
RES 274 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2740FSRSL.pdf
Availability of RNC50H2740FSRSL
QUANTITY
RNC50H2740FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2740FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2740FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2740FSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2740FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2740FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2740FSRSL
RES ARRAY 5 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A2015W/X 8" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 12V datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 30POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf