Vishay/Dale RNC50H2741DSB14
RNC50H2741DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2741DSB14
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2741DSB14.pdf
Availability of RNC50H2741DSB14
QUANTITY
RNC50H2741DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2741DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2741DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2741DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2741DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2741DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2741DSB14
BOARD WEBENCH MSOP LM3402 datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 16.64MM datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH 4 X SPST 16SOIC datasheet.pdf
MOSF RF 125V 6A 2.2GHZ 440162 datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
300 MHz to 1000 MHz Quadrature Modulator IC datasheet.pdf