Vishay/Dale RNC50H2742FMBSL
RNC50H2742FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2742FMBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2742FMBSL.pdf
Availability of RNC50H2742FMBSL
QUANTITY
RNC50H2742FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2742FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2742FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2742FMBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2742FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2742FMBSL Details Description
Related parts for RNC50H2742FMBSL
CONN D-SUB RECEPT HD 104POS datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO218AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
RES 19.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOTOR CONTROLLER (110V) datasheet.pdf
SQ BUTTON FOR PBS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RELAY 120/277V 20A SPDT W/ 120V datasheet.pdf