Vishay/Dale RNC50H2742FRRSL
RNC50H2742FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2742FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2742FRRSL.pdf
Availability of RNC50H2742FRRSL
QUANTITY
RNC50H2742FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2742FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2742FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2742FRRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2742FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2742FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H2742FRRSL
CONN EDGECARD EXTEND 16POS .156 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
HOLDER BATT COIN 12.5MM VERT MNT datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP LEFT datasheet.pdf
100UF 160V 16X44.5 85C AXI datasheet.pdf