Vishay/Dale RNC50H2743FSR36
RNC50H2743FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2743FSR36
Brief Description
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2743FSR36.pdf
Availability of RNC50H2743FSR36
QUANTITY
RNC50H2743FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2743FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H2743FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2743FSR36
Related LinksRNC50H2, RNC50H2743FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2743FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H2743FSR36
CONN PLUG 0.4MM 40POS datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC AXIAL datasheet.pdf
THERMOSTAT 130 DEG C N/C FASTON datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 630MA 500 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
33UF 450V 16X25 datasheet.pdf