Vishay/Dale RNC50H2770DRB14
RNC50H2770DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2770DRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 277 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2770DRB14.pdf
Availability of RNC50H2770DRB14
QUANTITY
RNC50H2770DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2770DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2770DRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)277
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2770DRB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2770DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2770DRB14 Details Description
Related parts for RNC50H2770DRB14
RES SMD 2.15M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 60A TO-220 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 250MW SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.56"L X 1.97"W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW CHEESE SLOTTED M4 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
PROX BRACKET datasheet.pdf
7 POS 5.0 MM R/A PLUG,TRM BLK datasheet.pdf