Vishay/Dale RNC50H27R1DSB14
RNC50H27R1DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H27R1DSB14
Brief Description
RES 27.1 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H27R1DSB14.pdf
Availability of RNC50H27R1DSB14
QUANTITY
RNC50H27R1DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H27R1DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H27R1DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H27R1DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H27R1DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H27R1DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H27R1DSB14
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING TAB JWPF 5POS 2MM datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
IC LINE DRIVER DUAL/QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY LF datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming Backlight 40-TQFN (6x6) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf