Vishay/Dale RNC50H2801FSRE6
RNC50H2801FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2801FSRE6
Brief Description
RES 2.8K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2801FSRE6.pdf
Availability of RNC50H2801FSRE6
QUANTITY
RNC50H2801FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2801FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2801FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2801FSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2801FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2801FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2801FSRE6
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 1.2KV 8A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 6" 7S FIN datasheet.pdf
TRANS NPN 230V 15A TO3P datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1926BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf