Vishay/Dale RNC50H2802DSB14
RNC50H2802DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2802DSB14
Brief Description
RES 28K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2802DSB14.pdf
Availability of RNC50H2802DSB14
QUANTITY
RNC50H2802DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2802DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2802DSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2802DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2802DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2802DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2802DSB14
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER PECL 16SOIC datasheet.pdf
SNSW 10A PCB-BTM-ASYM NONE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 16NH 1.4A 75 MOHM SMD datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf