Vishay/Dale RNC50H2802FSBSL
RNC50H2802FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2802FSBSL
Brief Description
RES 28K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2802FSBSL.pdf
Availability of RNC50H2802FSBSL
QUANTITY
RNC50H2802FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2802FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2802FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2802FSBSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2802FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2802FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H2802FSBSL
IC SW QUAD VIDEO BIDIRECT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 3.68MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 460MA 1.34 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 22POS .100 30AU datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 5.00MM PCB SLDR datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf