Vishay/Dale RNC50H2843BSB14
RNC50H2843BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2843BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 284K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2843BSB14.pdf
Availability of RNC50H2843BSB14
QUANTITY
RNC50H2843BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2843BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2843BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)284k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2843BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2843BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2843BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2843BSB14
IC OPAMP GP 450MHZ 16QSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 44VC SOT23 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 700MA datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 48MA 72 OHM TH datasheet.pdf
DIN-POWER H015FS-3C1-1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 18POS THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf