Vishay/Dale RNC50H2873BSRSL
RNC50H2873BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2873BSRSL
Brief Description
RES 287K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2873BSRSL.pdf
Availability of RNC50H2873BSRSL
QUANTITY
RNC50H2873BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2873BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2873BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2873BSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2873BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2873BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2873BSRSL
IC 18-B STEREO AUDIO DAC 20SSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.7A SOT-23 datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 8.1MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM 202/15 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES SMD 34.97K OHM 1/5W 1506 datasheet.pdf
TC ANT MOBILE/GPS datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf