Vishay/Dale RNC50H28R7BSB14
RNC50H28R7BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H28R7BSB14
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H28R7BSB14.pdf
Availability of RNC50H28R7BSB14
QUANTITY
RNC50H28R7BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H28R7BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H28R7BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H28R7BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H28R7BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H28R7BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H28R7BSB14
CBS THR MALE-MALE 1/4" NYLON datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DAS 16BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
FUSE 500A 690V 1/80 AR UC datasheet.pdf
BLADE HEX 6MM 5.12" datasheet.pdf
TEST LEAD 10AWG 20KV WHITE 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN CONN SEAL FOR M TERMINALS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf