Vishay/Dale RNC50H2922BSB14
RNC50H2922BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2922BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 29.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2922BSB14.pdf
Availability of RNC50H2922BSB14
QUANTITY
RNC50H2922BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2922BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2922BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2922BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2922BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2922BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2922BSB14
CONN HSG PLUG 5POS 7.50MM BLACK datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT MULT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN MINIDIMM DDR3 244PS R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1M OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V JB 1210 datasheet.pdf
ACCES NORMAL SEAL PG 135 datasheet.pdf
IC MCU ARM 1MB FLASH 176BGA datasheet.pdf
BLF 7.62HP/06/180LR SN BK BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf