Vishay/Dale RNC50H2941BSRE6
RNC50H2941BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2941BSRE6
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2941BSRE6.pdf
Availability of RNC50H2941BSRE6
QUANTITY
RNC50H2941BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2941BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H2941BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2941BSRE6
Related LinksRNC50H2, RNC50H2941BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2941BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H2941BSRE6
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
CONN PLUG HSG 24POS datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W MINI2 datasheet.pdf
ELECTRICAL ENCLOSURE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf