Vishay/Dale RNC50H2982DSRSL
RNC50H2982DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2982DSRSL
Brief Description
RES 29.8K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2982DSRSL.pdf
Availability of RNC50H2982DSRSL
QUANTITY
RNC50H2982DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2982DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H2982DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2982DSRSL
Related LinksRNC50H2, RNC50H2982DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2982DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H2982DSRSL
MOSFET N-CH 20V 77A D2PAK datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf