Vishay/Dale RNC50H3002BSRE6
RNC50H3002BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3002BSRE6
Brief Description
RES 30K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3002BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3002BSRE6
QUANTITY
RNC50H3002BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3002BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3002BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3002BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3002BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3002BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3002BSRE6
CONN RECEPT PIN .022-.032" .110" datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 1A TO-92L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
IC FPGA 976 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 820UF 6.3V AXIAL datasheet.pdf