Vishay/Dale RNC50H3010BSB14
RNC50H3010BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3010BSB14
Brief Description
RES 301 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3010BSB14.pdf
Availability of RNC50H3010BSB14
QUANTITY
RNC50H3010BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3010BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3010BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3010BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3010BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3010BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3010BSB14
CONN RECEPT 2POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 15POS datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SATA SIGNAL ST. TO R/A 1M RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf