Vishay/Dale RNC50H3010FRRSL
RNC50H3010FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3010FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3010FRRSL.pdf
Availability of RNC50H3010FRRSL
QUANTITY
RNC50H3010FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3010FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3010FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3010FRRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3010FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3010FRRSL Details Description
Related parts for RNC50H3010FRRSL
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS 28AWG .050 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.36KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 200MA 3.2 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
220UF 100V 16X25MM 105C 10000H datasheet.pdf