Vishay/Dale RNC50H3011BSBSL
RNC50H3011BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3011BSBSL
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3011BSBSL.pdf
Availability of RNC50H3011BSBSL
QUANTITY
RNC50H3011BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3011BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3011BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3011BSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3011BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3011BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3011BSBSL
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 5NS 66TSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 118 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf