Vishay/Dale RNC50H3012BSR36
RNC50H3012BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3012BSR36
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3012BSR36.pdf
Availability of RNC50H3012BSR36
QUANTITY
RNC50H3012BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3012BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H3012BSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3012BSR36
Related LinksRNC50H3, RNC50H3012BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3012BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H3012BSR36
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC TOUCH SCREEN CTRLR 16-TSSOP datasheet.pdf
CORDSET FEMALE 6' R/A 16/4 PVC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 490MA 2.21 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 200V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 5W T18 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf