Vishay/Dale RNC50H3051BSRSL
RNC50H3051BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3051BSRSL
Brief Description
RES 3.05K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3051BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3051BSRSL
QUANTITY
RNC50H3051BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3051BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3051BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3051BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3051BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3051BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3051BSRSL
CONN EDGECARD 16POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES 32.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC MELF datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A SYNC 6MLPQ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf