Vishay/Dale RNC50H30R1FSBSL
RNC50H30R1FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H30R1FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H30R1FSBSL.pdf
Availability of RNC50H30R1FSBSL
QUANTITY
RNC50H30R1FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H30R1FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H30R1FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H30R1FSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H30R1FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H30R1FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H30R1FSBSL
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
ICL 20 OHM 20% 3A 12MM datasheet.pdf
RES 634 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HEADER RT ANG 5.00MM 12POS datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf