Vishay/Dale RNC50H3120BSRSL
RNC50H3120BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3120BSRSL
Brief Description
RES 312 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3120BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3120BSRSL
QUANTITY
RNC50H3120BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3120BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3120BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)312
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3120BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3120BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3120BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3120BSRSL
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
TAPER BLOCK, 60 CAV datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 20POS datasheet.pdf
RES 806K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 1W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
AB 35C 35#16 PIN RECP datasheet.pdf
4700UF 200V 65X105MM 85C 10000H datasheet.pdf