Vishay/Dale RNC50H3161DSBSL
RNC50H3161DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3161DSBSL
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3161DSBSL.pdf
Availability of RNC50H3161DSBSL
QUANTITY
RNC50H3161DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3161DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3161DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3161DSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3161DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3161DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3161DSBSL
OSC XO 32.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOD323 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.6V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 30UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
FLYBACK XFRM WE-FB LT3798 LT3799 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf