Vishay/Dale RNC50H3163BSB14
RNC50H3163BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3163BSB14
Brief Description
RES 316K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3163BSB14.pdf
Availability of RNC50H3163BSB14
QUANTITY
RNC50H3163BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3163BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3163BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3163BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3163BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3163BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3163BSB14
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL RS232 PORT 48-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
8P8C SMT SHIELDED 1 PORT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 30KV AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf